Ev yapımı sımsıcak çikolatalı badem sütü

Hazır badem sütüne alternatif, içinde ne olduğunu bildiğiniz mis gibi bir badem sütü için ne dersiniz? Ben missss derim 🙂 Üstelik birim fiyat maliyetine baktığınızda neredeyse %50 daha ucuz.

Bir gece önceden çiğ bademlerinizi suda bekletin. En az 12 saat kalsınlar. Daha sonra kabuklarını kolay soymak için önce kaynar suda sonra soğuk suda 2 dakika bekletin. Sonrası stres topu gibi çıt çıt kabukları çıkıyor, insanı yatıştıran bir aktivite sanırım 🙂 Blender içerisine bademleri ve bademlerin 3 katı ölçüsünde suyu ekliyoruz ve güzelce bir bızzz. Biraz tortu tabiki de kalacak. Güçlü bir blender kullanmanızı tavsiye ederim. Şöyle 700 watt’lık mesela. Daha sonra bir tülbent veya çok ince delikli süzgeç ile süzün. En son kalanı elinizle ezin ki iyice aksın.

Buraya kadar olan süreç her yerde anlatılan ev yapımı badem sütü tarifi. Ama bundan sonrasına ben kendi yorumlamamı kattım. Tabi ki de tavsiye ederim. Öncelikle tülbentte kalan posayı sakın atmayın. Badem unu olarak onu kullanabilirsiniz. Badem sütünü ise bir tencereye döküp içerisine mısır nişastası (kıvam vermesi için), esmer şeker ve kakao atın. Kaynayana kadar kısık ateşte pişirin. Afiyet olsun 🙂

**Dolapta 3 güne kadar kalabilir. Bekledikçe dibinde tortu oluyor. Çalkalayıp veya karıştırıp için.

**Mısır nişastasını önce ayrı bir yerde azıcık badem sütü ile iyice karıştırıp tüm tencereye ilave edin.

Ev yapımı çikolatalı badem sütü malzemeleri:

  • 1 bardak çiğ badem
  • 3 bardak içme suyu
  • 1 tatlı kaşığı mısır nişastası
  • 1 yemek kaşığı kakao
  • Yarım bardak esmer şeker

Ev yapımı çikolatalı badem sütü