Yemyeşil bir günaydın detoksu ile C vitaminine doyalım

Sabahları erken kalkmasını çok severim. Daha doğrusu tam güneşin doğduğu zaman uyanmayı çok severim. Havadaki o tını ve kendine has serinlik beni her zaman pozitif bir moda sokmuştur. Kışın ne yazık ki bu durum geçerli olmuyor ve karanlıkta uyanan bir beyaz yakalıya dönüşüyorum. Bir o kadar demotive edici…

Gözümü açtığım ilk andan itibaren de istediğim tek şey ferah bir şeyler yemek veya içmek, azıcık da olsa. Eskiden yarım kivi atardım ağzıma. Ama yaklaşık bir senedir yeni bir alışkanlık edindim: Maydanoz suyu. Üstelik bu kış hasta geçirdiğim gün sayısında ciddi bir azalma oldu. Sanıyorum C Vitamini yönünden oldukça zengin bir karışım olduğu için faydasını gördüm. İdrar sökücü detoks özelliği de cabası.

Burada önemli olan nokta, içerisindeki 3 malzeme de tansiyon üzerinde etkili şeyler. O yüzden tansiyon hastasıysanız içerken dikkat edin derim, araştırın üzerinizdeki etkisini. Ayrıca maydanozun fazla tüketilmesi önerilmiyor, o nedenle 3 haftada bir hafta ara veriyorum, özellikle regl döneminde. Aynı zamanda vücudumu da şaşırtmış oluyorum.

Tarife geçersek; bir kişi için bir avuç maydanoz, yarım limon ve tuz yeterli. Ben Vestel Mix & Go kullanıyorum. Oldukça pratik bir ürün. Bir bardak için kocaman blender da kirletmemiş oluyorum. Benzer bir ürünü mutlaka tavsiye ederim. Hepsini atıp 30 saniye kadar çevirin. Afiyet olsun 🙂

**Yazın soğuk su kullanmanızı tavsiye ederim. İçmesi daha ferah oluyor. Sağlık açısından ılık su tabi önceliğimiz. Siz karar verin.

**Her sabah maydanoz yıkamak saplarını ayıklamak işkence olabilir. Haftada bir, bir demet maydanozu ayıklayıp yıkayın. Kuruduktan sonra kapalı bir kap içerisinde altına kağıt havlu koyarak yerleştirin. Tüm hafta boyunca kullanıma hazır maydanozlarınız elinizin altında!

Günaydın detoksu malzemeleri: 

  • 1 avuç maydanoz
  • Yarım Limon
  • Tuz

günaydın detoksu