Vegan diş macunu da mı var? Evet, diş macunu da!

Yıl olmuş 2017. Artık hepimiz diş macunu tüplerinin dibindeki renk kodlarının ne anlama geldiğini biliyoruz değil mi? Ne kadar doğal içerik ne kadar kimyasal içerik olduğu dediğinizi duyar gibiyim.

YANLIŞ. Çok üzgünüm ama renk kodlarının içerik bilgisi ile hiçbir bağlantısı yok. Ama işte insanoğlu her zaman kolaya kaçmayı seviyor. Biri ortaya atmış bu bilgiyi, biz de birazcık altta içindekiler bölümünü okumak yerine rengine bakıp geçiyoruz. En azından benim annem bunu yapıyordu. Umuyorum sizler yapmıyorsunuzdur (Zaten bunun şehir efsanesi olduğunu bilenler, sizleri saygı ile selamlıyorum).

İçindekiler baktık. Afilli bir sürü bileşen. Bazılarının sağlığımıza etkisi ciddi bir tartışma konusu. Mesela florür: Kimi diş mineleri için olmazsa olmaz diyor, kimi de insanlarda zeka geriliğine, üreme bozukluklarına hatta erken ergenliğe yol açtığını yazıyor (çocuk diş macunlarına bilhassa dikkat, neredeyse yarısını yutuyorlar). Mikro plastikler de ayrı bir zarar. Amerika’da kullanılması yasaklandı çok şükür. En çok deniz yaşamında sonra tüm doğada zararı görülen bu madde  umuyorum ki tüm dünyada yasaklanır.

Peki küçük dokunuşlarla hem kendi sağlığımıza hem doğaya bir faydamız dokunsa güzel olmaz mı? Üstelik sağlıklı ve beyaz dişler garantili. 15 gündür LUSH BOOM vegan diş macunu tabletlerini kullanıyorum. Test ettim, onayladım. Hayatım boyunca sarımsı sandığım dişlerim artık beyaz. Mikro plastik yerine kullandıkları kömür hem tartarı temizleme de etkili hem de beyazlatma da. Üstelik ürün %100 vegan ve tabiki de hayvanlar üzerinde test edilmiyor. Bonus’u da şişeleri geri dönüşümlü malzemeden yapılmış. Her şey dahil dedikleri bu olmalı. Kutu içerisinde ortalama 100’e yakın tablet var. Kullanım talimatlarında bir fırçalama için bir tablet kullanın diyor ama bana çok yoğun geldiği için yarım tablet kullanıyorum. Önce tableti ön dişlerimde çiğniyorum sonra ıslak diş fırçası ile tüm dişlerimi fırçalıyorum. Sadece tadına alışana kadar ilk bir kaç gün çiğneme sırasında yadırgamıştım. Biraz yoğun bir tadı var. Ama bıraktığı his çok güzel. Farklı özellik ve tatlarda olanları da var tabi ki. Tercih size kalmış. Ama artık hem kendi sağlığınıza hem doğaya ufak bir dokunuşla faydalı olma zamanı gelmedi mi?

**Türkiye’de Lush mı kalmış nereden bulacağız diyenler için alternatifleri aramaya devam edeceğim. İlk bulan yazsın 🙂 Himalaya Herbals diye bir marka varmış Gratislerde, duydum ama araştırmadım. Detaylı bakınca yeşillendiririm buraları.

LUSH BOOM Vegan Diş Macunu:

photo_2017-08-16_12-37-22