Yağlı saçlar için iksir: LUSH Montalbano

Her şey kendimizi sevmekle başlar. Ama bunu ne kadar başarabiliyoruz orasını bilemiyorum. An içerisinde sahip olamadıklarımızı istemeye o kadar odaklanıyoruz ki, an bitip gitmiş farkında bile değiliz. Yok keşke düz saçlı / kıvırcık olsam, beyaz tenli / esmer olsam, zayıf / balık etli, zengin / popüler vs vs. Yeri geliyor genlerimize bile laf ediyoruz.

Ben de bazen genlerine söylenenlerdenim. Düz saçlı olmayı seviyorum evet ama mesela keşke bu kadar yağlı ve ince telli bir saç tipim olmasaydı. 24 saat içinde görünüşümdeki değişiklik beni yakından tanıyanlar için bile dikkat çekici 🙁 Özellikle kışın her sabah saçlarımı yıkamak zorunda kalmak, tam kurumadan geç kaldığım zamanlarda dışarı çıkmak tam bir işkence.

Bir sürü markaya baktım. Zaten normal marketlerde yağlı saçlar için diye satılan ürünleri direkt eledim. Afilli markalarda da başka endişeler devreye girdi. İçeriğindeki doğal olmayan ürünler, hayvanlar üzerinde yapılan deneyler, markaların sosyal sorumluluk alanlarındaki yeterliliklerini sağlayamaması… Zor bir saç tipim olduğu için vegan, cruelty-free ürünlerde de doğru ürünü bulmak adeta samanlıkta iğne aramak oldu. Zaten bir tutam saçım var. Bir dönem doğal ev yapımı sabunları denedim. Bu sefer de saçımı tararken hepsi kırıldı ve kafamda ciddi bir ağırlık hissettim. Alışınca geçer diyenler oldu ama alışamadım.

Benim sevgili LUSH‘ım yine imdadıma yetişti. İçerisinde gerçek limon dilimleri ve limon suyu bulunan katı şampuan yapmışlar: Montalbano. Limonun kurutucu özelliği iyi geldi. Üstelik ev yapımı sabunlardaki gibi ne ağır bir his bıraktı ne de saçlarımı tararken zorlandım. Yağlanma süresinde de hissedilir bir gecikme oldu. Kokusu da ayrı bir muhteşem. Ayrıca katı sabun formunda olması yolculuk sırasında çantada patlama ihtimali olan sıvı şampuanlara göre “0” risk içeriyor. Uçak içerisine alacağınız çantanızda da sıvı gramajı sorunlarına takılmamış oluyorsunuz. Henüz tam bir kalıp bitiremedim ama firmanın öngörüsü 80 kullanıma kadar da dayandığı yönünde, bu da 2-3 ay demek. Başarılı!

Son paragrafta da LUSH‘ın marka olarak duruşundan bahsetmek istiyorum. LUSH hiçbir ürününde hayvanlar üzerinde deney yapmadığı gibi, ham madde seçiminde de hayvansal deney yapan tedarikçilerin hiçbiri ile çalışmaz. Aynı zamanda ürünleri el yapımı olup, ambalajları geri dönüşümlü malzemeden üretilir. Kısacası LUSH kalp ben.

LUSH Montalbano LUSH Montalbano