Boyoz vegan mı? – Bir İzmirli’nin pazar kahvaltısı

İzmirliler keyiflerine düşkünlükleri ile bilinirler. Doğru söz. Severiz. Pazar sabahları da kahvaltı hazırlamak bir sanat haline dönüşür. Yemesi ise, her lokmanın tadını çıkarta çıkarta saatlerce sürebilir. Ve bu duruma vegan olmanız kesinlikle engel yaratmaz. Yumurta, peynir, süt olmadan kahvaltıya kahvaltı demem diyenler, lütfen kendinizi kandırmayın. Her şey bakış açısı meselesi. Ben de bu sabah hiç üşenmeden kendime vegan bir kral kahvaltısı hazırladım. Ne de olsa günün en önemli öğünü olan kahvaltı bu özeni hak etmeli! Siz de bu sırada boyoz vegan mı sorusuna da cevap bulmuş olursunuz diye umut ediyorum.

Tabii ki de kahvaltımın baş tacı boyozlarım fırında çıtır çıtır pişerken ufak ufak doğradığım domates, havuç ve salatalıkları zeytinyağı, limon, tuz ve kekik ile harmanladım. Siyah zeytinleri de en son üzerine ekledim. Bu arada kahvaltıda havuç yemeği yadırgamayın. Hem günlük A vitamini ihtiyacınızı zeytinyağı ile aldığınız için faydalı oluyor, hem de sofraya renk katıyor (A Vitamini yağda çözülen bir vitamin olduğu için tüketirken yanında yağ da olması emilimi kolaylaştırmak açısından önemli). Son olarak süsleme için de biraz maydanoz ve tabii ki orman meyveleri kullanarak da aldığım vitaminleri arttırdım.

O zaman biraz da boyozdan bahsedelim. Yahudi böreği olarak bilinir. Geçmişi 1400’lü yılların sonunda İspanya’dan gelen Sefarad kökenli Musevilere kadar dayanır. Küçük somun anlamına gelen bollo kelimesinin çoğul hali bollos’un Türkçeleşmesi ile adı boyoz olmuş. Ticari bir ürün olarak günlük tüketimde ise ne yazık ki sadece İzmir’de tutunabilmiş. İstanbul’a ilk geldiğimde en çok eksikliğini hissettiğim yiyeceklerden biri olmuştu. Yapan ender yerler vardı ama bir çoğu özünü bozup ıspanaklı, peynirli veya kıymalı olarak yapıyor. Ona da boyoz demeyiz biz. Boş boyozun içeriği %100 vegan. Un, su, tuz, şeker, ayçiçek yağı. Biraz kalorili olduğu için her zaman yemek sakıncalı olabilir ama bazen kendimizi şımartabiliriz.

 

Boyoz vegan mı