Her daim hazır dondurulmuş meyveler

Sosyal çevremde artık çok fazla insanın sağlıklı atıştırmalık hazırlamak için vaktim yok dediğini duyuyorum. Aslında zamanımızı doğru kullanıp hayatımıza bir kaç fonksiyonel dokunuş katabilirsek, çok güzel sağlıklı atıştırmalık alternatiflerini hayatımıza sokabiliriz. Dondurulmuş meyveler de bu dokunuşlara güzel bir örnek… Mesela kaç defa yoğun mesaiye kaldığınız dönemlerde çürüyen meyveleri attığınızı bir düşünün. Ben eskiden ne yazık ki çok atardım 🙁 Hafta sonu hevesle aldığım o güzelim meyveler hafta içi zaman bulamadığım için bozulurlardı. İçim acırdı. Üstelik fazla da almadığım halde. Veya günlerce bekleyen elmaların artık içerisinde vitamin demeye dair hiçbir şey kalmazdı. Şimdi ise ufak kaplarda, muz, şeftali, kavun, ananas ve hatta avokado bile bulunduruyorum. Bu liste sizin önceliklerinize göre genişletilebilir. Benim önceliğim indirime girmiş artık hangi meyve ise 🙂 Bazen de ev ekonomisine destek olmak lazım.

Dondurulmuş meyveler hazırlama taktiklerim:

  • Muz: Pudding ve smoothies yapımında kullandığım için buzluğa atmadan dışarıda iyice koyulaşana kadar bekliyorum. Bu şekilde smoothies’e ayrıca şeker eklememe gerek olmuyor. Mutlaka kabuğu soyulmalı ve iki üç parçaya bölünüp buzluğa atılmalı.
  • Şeftali: Dondurmak için şeftali satın alacağım zaman olabildiğince yumuşak olanlarını seçiyorum. Kabuklarını soyarak ufak parçalar halinde donduruyorum.
  • Avokado: En pahalı meyvelerden olması nedeni ile nerede ucuza bulursam 5 – 6 tane alıp bir hafta dışarıda bekletiyorum, bazen daha fazla. Ucuz olanların hepsi ham oluyor ne yazık ki ve o şekilde yenmesi veya dondurulmasını tavsiye etmiyorum. Yumuşadıkları zaman ise kabuklarını soyup ufak parçalar halinde donduruyorum. Dondururken mümkünse parçalar birbirine değmesin. Değenler tek bir parça oluyor ve yumuşak dokusundan dolayı kırıp ayırması çok zor oluyor.
  • Kavun: Şeker gibi kavunu bulunca hemen küp küp parçalar halinde kesiyorum. Daha sonra sorbe yapımında bir numaralı meyvem olarak kullanıyorum.
  • Elma: Kararmasını önlemek için kabuklarını soyup dilimledikten sonra tuzlu suda bekletiyorum. Kuruladıktan sonra donduruyorum.

Bu listenin sonu yok. Önemli olan hem ev ekonomisine katkı sağlayıp hem de elinizin altında kullanıma hazır taze zamanında aldığınız meyveler bulundurmanızı tavsiye ederim. Puddingleri, sorbeleri ve smoothiesi çok kısa sürede hazırlayabilir ve abur cubur yemekten kaçınabilirsiniz.

Dondurma sırasında meyveden bağımsız dikkat ettiğim şeyler ise; saklama kabının hava almadığından emin olmak, meyveleri parçalara bölmeden önce yıkamak ve kurulamak, kabuklu olanların ise her zaman kabuklarını soymak.

**Fotoğraftaki buzları ne mi yaptım? Sabahları uyandığımda 1-2 dakika yüzümde gezdiriyorum. Özellikle gece geç yattığım zamanlarda ayılmama yardımcı da oluyor.

dondurulmuş meyveler