Porçini mantarlı avokado soslu makarna

Özellikle İtalyan mutfağında çok kullanılan porçini doğada yetişen bir yaban mantarıdır. Üstelik kültür mantarlarına kıyasla oldukça lezzetli ve piştiği zaman inanılmaz güzel kokar. Ayı mantarı diye de geçer. Diğer tüm mantarlar gibi su ağırlıklı olduğundan dolayı düşük kalorili ama besleyicidir. Ülkemizin özellikle kuzey bölgelerinde yetişen bu lezzetli mantarı ne yazık ki şehir hayatında yaşayanların bulması biraz zor. Marketlerde satılmaz. Yeterli mantar bilginiz ve vaktiniz varsa gidip toplamanız lazım, ya da güvenilir butik bir yerlerden satın almanız. Tam da bu ihtiyacı karşılayacak bir site keşfettim: “Sakliorman.com

Yurtdışına çıktığımda gördüğüm, acaba bunlar neden ülkemizde yetişmez ki dediğim o güzelim mantar çeşitlerinin hepsinin aslında bizde de olduğunu öğrenmemi sağladılar. Hatta uzun zamandır da başta Avrupa olmak üzere bir çok ülkeye bu mantarların ihracatını yapıyorlarmış. Belki de o gördüğüm mantarlar Türkiye’den gitmiştir 🙂 Neyse görür görmez hemen ilk siparişimi verdim. Sepet bedeli, kargo ücreti gibi bir kriterleri yok. Tek bir makarna alsanız dahi teslim ediyorlar. Paketlemeleri çok özenli, etiketlere ürüne ait detaylı bilgiler yazılmış. Aynı zamanda web sitelerine baktığınızda da yaptıkları işe ne kadar özen gösterdiklerini rahatça anlayabiliyorsunuz. Hasat takvimlerinden, yapım videolarına kadar dolu dolu bilgi içeriyor. Mantar kültürüne sadece ticari açıdan yaklaşmamışlar. Sonunda Türkiye’de bu mantarlara ulaşabildiğim için çok mutlu oldum. Hasat takvimini beyaz yakalı outlook takvimime işledim. Artık hepsini deneyene kadar durmak yok!

Porçini mantarlı makarnayı etiketlerindeki yapım önerisine uygun olacak şekilde önceden kaynatılmamış içme suyuna attım. Beş dakika sonra mutfağım adeta bir İtalyan restoranı gibi kokmaya başladı. Makarna olduktan sonra da o suyu sakladım (cam kavanoz içerisinde, buzlukta). Daha sonra mantar çorbası için kullanmayı planlıyorum. Şimdiden canım çekti. Sos olarak, mixer içerisine yarım olgun avokado, bir yemek kaşığı limon suyu, bir fiske tuz, karabiber, taze fesleğen ve yarım çay bardağı su ekledim. Afiyet olsun!

Porçini mantarlı avokado soslu makarna malzemeleri:

  • 1 paket porçini mantarlı makarna
  • 1/2 olgun avokado
  • Tuz, karabiber
  • 1 yemek kaşığı taze limon suyu
  • Taze fesleğen
  • Su


Porçini mantarlı avokado soslu makarna