Matcha çayı ve faydaları nedir?

Japonca’da anlamı toz haline gelmiş (ma) çay (cha) olan matcha çayı, aslında yeşil çayın hasat zamanından önce gölgede bırakılması ile elde ediliyor. Bu işlemden dolayı klorofil açısından oldukça zengin parlak yeşil renkli ve daha yüksek antioksidan özelliğine sahip oluyor. Tüm yaprakların toz haline getirilmesinden dolayı da matcha çayı içtiğinizde, 10 bardak yeşil çay içmiş kadar etkisini alıyormuşsunuz. Bu nedenle tüm yeşil çaylar içerisinde de en çok besin değerine sahip olan çay olduğu söyleniyor.

Japon kültüründe özel bir seremoniye sahip matcha çayını demlemeye gerek yok. Kullanacağınız suyun sıcaklığı ise çok önemli. Kaynar su kullanılması çayın tadında ve kokusunda bozulmalara yol açabilirir. Bu nedenle suyun sıcaklığını içilebilecek kıvamda olmasına dikkat edin. Japon seremonisinde sermaik kaplar içerisinde bambu çubuklarla karıştırılarak köpürmesi sağlanır. Daha detaylı yapımı için aşağıdaki videoya da bakabilirsiniz.

Matcha çayı faydaları ise saymakla bitmiyor.

Kısaca bahsedeceğim ama bu bilgiler tabii ki de tedavi amaçlı değil. Ve herhangi bir kür uygulamadan önce mutlaka doktor tavsiyesi almak lazım.

Kuvvetli bir anti-kanserojen olduğuna inanılan Epigallocatechin gallate (EGCG) açısından oldukça zengin olan matcha çayı, 2003 yılında University of Colorado’da yapılmış, Journal of Chromatography’de yayınlanan bir çalışmaya göre vücudu tehlikeli serbest radikallerden koruyan EGCG açısından bir bardak yeşil çaya kıyasla 137 kat zengindir.

Düzenli tüketildiği takdirde yağ yakıcı detoks etkisi bulunuyor. Ayrıca yaşlanmayı geciktirici, enerji verici, kolesterol düşürücü, bağışıklık sistemini güçlendirici, kan şekerini dengeleyici ve toksin atıcı özellikleri de bonus.

Gelelim tadına ve kullanım alanlarına. Matcha tozunu, çay olarak içebildiğiniz gibi tatlılarda ve smoothies içerisinde kullanabilirsiniz. Kendine özgü karakteristik bir tadı olduğu için başlarda alışması zor olabilir. Kendimde dahil bir iki sene öncenin trendi çimen suyu denemiş arkadaşları sevgiyle anıyorum. Merak etmeyin bir çimen suyu değil 🙂 Özellikle smoothies içinde diğer meyve ve sebzelerle kullanmak alışma sürecini hızlandırıyor.

Matcha çayı

Kadıköy’e yolunuz düşerse Hasırcıbaşı caddesi üzerindeki Pattis’te matcha alternatiflerini bulabilirsiniz. Ispanak, kivi ve matcha ile yaptıkları smoothies’i ben çok beğendim. İçerisinde başka malzeme yok demelerine rağmen bana biraz tatlı bile geldi. Herhalde kivi olgundu. Bence ilk matcha deneyiminiz için oldukça doğru bir başlangıç. Tavsiye ederim.

Adres: Osmanağa Mahallesi, Hasırcıbaşı Cd. 31/B, 34714 Kadıköy/Istanbul

Web sitesi: www.pattis.co