Bu haftanın mantar incelemesi: Shiitake mantarı

Beni bilen bilir, yenilebilir mantarların her birine ayrı düşkünümdür. Kendine özgü farklı tatları, hiç bitmeyen faydaları ve tabii protein dolu besin değerleri ile mutfağımın vazgeçilmezleri arasında yer alırlar. Özellikle bazılarının kendine ait bir geçmişi ve bir kültürü bulunuyor. Shiitake mantarı da onlardan bir tanesi.

İmparatorların yiyeceği olarak bilinen shiitake mantarı Doğu Asya ülkelerine özgü bir mantar olup, devrilmiş ağaç kütüklerinde yetişir. Hatta hayat enerjisini arttırma, uzun yaşamın sırrı, canlılık ve şifa verme özelliği ile ön plana çıkan shiitake mantarı, eski zamanlarda Japonya’da sadece imparator ve ailesi tarafından kullanılıyormuş. Samurai Savaşçıları dışında başkaları tarafından toplanılması  da yasaklanmış. Bizde bilinen adı ise kara orman mantarıdır.

Faydaları ise saymakla bitmiyor. (Sadece bilgilendirme amaçlı yazıyorum, tedavi için mutlaka doktorunuzla konuşun)

 • Kansere karşı beyaz kan hücrelerini harekete geçirip tümörlü hücrelerin büyümesini yavaşlatan shiitake, kemoterapinin olumsuz etkilerini de azaltmaya yardımcı oluyormuş.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirip, grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı iyileştirici özelliğe sahiptir. Uykusuzluk ve halsizliğe iyi geliyormuş.
 • Kolesterolü düşürüyor, kan dolaşımının düzenlenmesine yardımcı oluyormuş.
 • Damar sertliği, böbrek yetmezliği, yüksek tansiyon tedavisinde kullanılıyormuş.

**Kan sulandırıcı bir özelliğe sahip olması nedeni ile bundan etkilenecek olanlar dikkat edip uzman tavsiyesi alsın derim.

Gelelim tadına 🙂 Beyaz şapkalı mantarlara göre farklı bir tada sahip. Sapı biraz sert, ama şapka bölümü kaygan. Ağızdaki ilk hissiyatı çok tuhaf ama eğlenceli. Soya sosu çok yakışıyor. 200 gramlık bir paket mantar için, bir orta boy kuru soğan, bir adet kırmızı biber, iki yeşil sivri biber, bir orta boy havuç, bir ufak boy kabak ve 5 diş sarımsak kullandım. Zeytinyağında wok tava içerisinde atma sırası aynı yazdığım sırada olacak şekilde pişirdim. En son 40ml soya sosu ekledim. Başka hiçbir baharat, tuz vs atmadım. Sebzeler ve mantar zaten çok güzel bir tat bıraktı. Afiyet olsun 🙂

Shiitake Mantarı Malzemeleri: 

 • 200 gram shiitake mantarı (Metro marketlerde satılıyor)
 • 1 orta boy kuru soğan
 • 1 kırmızı biber
 • 2 yeşil sivri biber
 • 1 orta boy havuç
 • 1 ufak boy kabak
 • 5 diş sarımsak
 • 40ml soya sosu

**Vegan olmayan arkadaşlarım için bonus bilgi: Vücudunuz, et tükettiğinizde 100 gram içerisinden en fazla %30-40 oranında protein hazmedebiliyor. Ancak mantar proteininde bu oran %90’lara kadar çıkabiliyor. Üstelik bitkisel protein, hayvansal protein gibi vücudunuzda kanser hücresi artışını, yaşlanmayı, damar tıkanıklığını ve yüksek kolesterolü de desteklemiyor. Ama en güzeli arkasından da kan akıtmıyor.

A unutmadan, ticari amaçlı üretilen hayvan çiftliklerinin dünya üzerinde en büyük miktardaki karbondioksit, sera gazı ürettiğini ve küresel ısınmayı hızlandırdığını biliyorsunuz değil mi? Bu bilgi burada dursun, siz de kullanırsınız bence 🙂

Shiitake mantarı