Karnabahar risotto evlere şenlik

Karnabahar risotto şipşak yemeklerimden bir tanesi daha, azıcık malzeme ama bol lezzet ile karşınızda. Ana malzemesi olan karnabahar, lif açısından zengin bir kış sebzesi olup genelde seveni azdır. Şahsen ben çocukken nefret ederdim. Gerçi itiraf etmem gerekirse klasik yemeğinden hala hiç hoşlanmıyorum. Ama bir yandan da faydalarını biliyorum. Yüksek lif oranı ile sindirimi düzenler, idrar söktürücüdür. Karaciğeri toksinlerinden arındırır. Kalsiyum, potasyum, fosfor, magnezyum açısından zengin ve sülfür, silisyum, klor ve demir bulundurur. Günlük folik asit ihtiyacınızı da karşılar. Vitaminlerden ise A, B1, B2, C, E ve K vitaminlerini bulundurur. Daha ne olsun?

Bu kadar faydalı bir kış sebzesinden sadece tadı yüzünden uzak kalmak mantıklı değil dedim ve risotto olarak pişirmeye karar verdim. En azından pirinçten çok daha faydalı bir risotto olacağını size garanti ederim. Hem size hem de pirinç kullanmadığınız için dünya üzerindeki su kaynaklarına.

Tarif ise gerçekten çok kolay. Teflon tava içerisinde önce rondoda çektiğiniz iki orta soğanı üç yemek kaşığı zeytinyağında pişirin. Sonra yine rondoda çekilmiş yarım karnabaharı ekleyin. Güzelce pişince 150 ml hindistan cevizi kremasını ekleyin (Metro marketlerde 400ml’i 8,5TL – Jenny’s). Baharat işin en önemli kısmı, hindistan cevizi ve karnabahar ikilisine uyumlu olacak şekilde benim seçtiğim baharatlar karabiber, tuz ve kimyon. Elimi korkak alıştırmadan üçünden de birer çay kaşığı attım. Afiyet olsun 🙂

Karnabahar Risotto Malzemeleri: 

  • 1/2 adet karnabahar
  • 2 orta boy soğan
  • 3 yemek kaşığı zeytinyağı
  • Tuz, karabiber, kimyon

 

Karnabahar risotto