Dün yediğin o hurmalar şimdi bir vegan nutella oldular

Veganız, sağlıklıyız, duyarlıyız tamam ama biz de insanız. Bizim de özellikle bazı günler tatlı krizimiz geliyor ve duvarları tırmalıyoruz (kendi adıma en azından). Peki, basit şeker ve yağ kullanmadan kızarmış ekmek üzerine sürmelik mis gibi fındık kokan bir vegan nutella için ne dersiniz? Cevap evet ise bunun için güçlü bir rondonuzun olması lazım. Yoksa da zaten bence hemen gidip bir tane edinin. Vereceğiniz her kuruşa değen bir ev aletidir kendisi.

200 gram kavrulmuş fındığı rondoda mola vererek fındık ezmesi kıvamına gelene kadar çekin. Ben üç defa mola verdim. Daha sonra kabukları soyulmuş 10 adet hurma, 3 yemek kaşığı kakao ve 9 yemek kaşığı su (kıvamına göre ekleyerek karar verdiğim için ideal kıvam 9. kaşık suda oldu 😀 ) ekleyerek yine bir defa mola verecek şekilde rondoda çektim. Afiyet olsun 🙂

Peki bunu yapmak için illa vegan mı olmak lazım? Tabii ki de HAYIR! Zaman ayırıp bunu okuyan güzel insan, lütfen bil ki beyaz şekerin insana zararı saymakla bitmiyor ve bir tane bile faydası yok! Bana kalırsa hatta dünya üzerindeki tüketilen en zararlı şey. Mevcut sosyal hayatlarımızda tamamen hayatımızdan çıkartmamız belki mümkün değil ama neden minimize etmeyelim?

Son olarak bu tarifte kullandığım hurma da çok şekerli bir besin ama içeriğinde doğal şeker bulunuyor ve diğer faydaları saymakla bitmiyor. Yine de özellikle glisemik indeksi ve fruktoz intoleransı konularında sorunları olanlar dikkatli tüketmeli. Zaten her şeyin fazlası zarar değil mi?

Vegan Nutella Malzemeleri:

  • 200 gr kavrulmuş fındık
  • 10 adet hurma
  • 3 yemek kaşığı kakao
  • 9 yemek kaşığı su

vegan nutella

 

**PS: Pekmezli vegan fıstık ezmesi tarifine de göz atmak isterseniz buradan ulaşabilirsiniz. Yaşasın ev yapımı tatlılar!