Vegan makarna canavarı iş başında!

Evde yalnız bir hafta sonu beni bekliyor. Biraz üşengecim. Havalar soğuk. Açıkcası keyifli değilim. Atıyorum kendimi mutfağa. Tek yemekle iki gün nasıl geçer onu hesaplarken kendimi elimde makarna ile buluyorum. Bir paket yapsam çevirip çevirip her öğün yerim. Mis. Bari güzel bir şey olsun, keyifle yerim diye yaratıcılığımı konuşturup dolapta ne varsa kullanmaya karar veriyorum. İşte ortaya çıkan bombastik vegan makarna:

Vegan makarna

Daha güzel bir foto çekebilirdim ama ona da üşendim. Keyifsizlik işte. Bu arada dün yaptım. Bugün yazabiliyorum. İlk tavsiye: Tekrar ısıtılınca – sanıyorum avokado yüzünden – ilk seferki kadar güzel olmadı. O yüzden tek seferde yiyeceğiniz kadar yapın. 🙂

1 paket vegan makarna için tarifi:

Makarna: Suyuna kaynadıktan sonra zeytinyağı ve tuz ekledim.

Sebzeler: (Teflon tava) 3 yemek kaşığı zeytinyağında 2 adet soğanı çevirdim. Pişmelerine yakın küçük küçük kesilmiş yarım kabağı ve bir konserve meksika fasülyesini ekledim. Konserve meksika fasülyesi bana biraz sert geldiği için mutlaka ayrıca pişirmeyi tercih ediyorum. 8-9 adet kültür mantar ve 1 paket konserve mısırı ekledim.

Sos:  Yarım olgun avokado, 150 ml soya sütü, bir avuç kavrulmuş kaju, 1 yemek kaşığı vegan barbekü sos, 2 yemek kaşığı Flying Goose Sriracha Mayo Chilli Biberli Sos (Metro’larda satılıyor – acıdır tadına bakarak göreceli ekleyin), tuz. Malzemelerin hepsini blenderda karıştırın. Sonra sebzelere ekleyin.

**Sos malzemeleri biraz tuhaf gelebilir, kabul ediyorum. Ama karışım olarak oldukça güzel bir şey çıktı. Belki de damak zevkinizi test etme, yeniliğe açık olma zamanı gelmiştir 🙂