Vegan Şarap Araştırması ve Vegan Şarap Markaları

Vegan şarap araştırması hakkında yazmadan önce özellikle “Aman şarabın da vegan olmayını mı olur? Üzüm değil mi sonuçta?” diyen arkadaşlarımızı duyar gibiyim.

Türk Dil Kurumu (Link)

Vegan: Bal dâhil hiçbir hayvansal ürünü tüketmeyen vejetaryen.

Peki, konumuz sadece midemize giren besinler mi? Kesinlikle hayır. O gibi durumlar için “bitkisel beslenme” kelimesini rahatlıkla kullanabiliriz. Veganlar olarak, deri kullanımından, hayvan deneylerine, temizlik malzemelerinden, bakım ürünlerine kadar incelediğimiz ve önem verdiğimiz, gündemimize hayvanların sömürülmesine karşı olduğumuzu yerleştirdiğimiz bir duruşumuz var.

Şarap üretiminde ise durultma, çökertme, inceltme işlemleri esnasında ajan olarak bitkisel jelatin, bentonite ve benzeri ürünler dışında hayvansal ürünler de kullanılmaktadır (özellikle hayvansal jelatin, yumurta akı, balık tutkalı, kazein). Kullanımdan sonra filtrasyon işlemi yapılmakta ve bu yardımcı malzemelerin büyük çoğunluğu ortamdan uzaklaşmaktadır. Yani midemize girmiyor demek istiyorlar. Ama hayvan sömürüsü yok demiyorlar.

Ben de aklıma gelen, bildiğim 17 şarap firması ile iletişime geçtim. 12 tanesi geri döndü. Diğer 5 tanesi tekrar hatırlatma yapmama rağmen dönmediler. Hepsini tek tek yazıyorum. Umarım birilerine faydam dokunur.

Vegan Şarap Araştırması

Vegan Şarap Markaları:

Bonus: Arcadia şişelerinde vegan logosu kullanmaya başlamış. Pamukkale de başvurusunu yapmış. Umarım en kısa zamanda alır.

Kısmı Vegan Şarap Markaları:

  • Suvlawww.suvla.com (Bigalı Beyaz, Kabatepe Beyaz, Cabernet Sauvignon, Reserve Petit Verdot Karasakız ürünleri dışındakiler vegan)
  • Yazganwww.yazganwine.com (Dönem dönem hayvansal jelatin kullanıyorlar.)
  • Dolucawww.doluca.com (Aşağıdaki ürünleri vegan olanlarmış)

 

ÜRÜN REKOLTE
DOLUCA KIRMIZI 2016
DLC SHIRAZ 2016
SARAFİN SHIRAZ 2016
KARMA MERLOT-BOĞAZKERE 2016
VİLLA DOLUCA KIRMIZI 2015
VİLLA DOLUCA NEO KIRMIZI 2015
DLC BOĞAZKERE 2015
DLC GRENACHE 2015
SARAFİN SHIRAZ 2015
SARAFİN CABERNET SAUVIGNON 2015
ALÇITEPE CABERNET SAUVIGNON 2015

 

Vegan Olmayan Şarap Markaları:

Cevap Vermeyen Şarap Markaları:

  • Diren, Turasan, Corvus, MEY (Kayra), Likya

(Bu markalar da bence müşteri ilişkileri yönetimlerini gözden geçirsinler. Üzülerek belirtmem gerekir ki birden çok mail bir müşteriye cevap vermemek yakışmadı.)