Avokado ve Muzlu Puding ile Çiğ Beslenme

Bir süredir çiğ beslenme konusunda bilgi birikimimi genişletmeye çalışıyorum. Nedir bu işin detayları, faydaları, neler yapılabilir? Bir çok insan gibi benim de aklıma ilk gelen beslenme açısından çok kısıtlayan bir tercih olabileceği yönündeydi. Ancak her geçen gün ne kadar yanıldığımı daha iyi anlıyorum.

E-kitap olarak bana destek olması adına D&R’dan bazı kitaplar indirdim. Öğrenmeye başlıyorum. Geçiş süreci olarak da günde bir öğünümü çiğ beslenme ile geçirmeye çalışıyorum. Bu süreçte de neler yemeğe başladığımı paylaşmakta bir sakınca görmedim. Hem alıştıkça hem de öğrendikçe sıklığı arttıracağım. Çiğ beslenmeyenlere de her zaman açık bu tarifler 🙂 Biraz midenizi dinlendirmek, dinlendirirken de besinlerin gerçek lezzetlerinin tadını çıkartmakta bir zarar yok ne de olsa.

Çiğ Beslenme

Ev yapımı hindistan cevizi sütünde beklemiş chia tohumlarım zaten hali hazırda buzdolabında vardı. Biliyorsunuz chia tohumu hem omega 3 hem de lif açısından oldukça zengin bir besin kaynağı. Hadi lifi başka yerlerden bulma şansınız daha fazla ama vegan beslenme şeklinde omega 3 bulmak biraz sıkıntı. Aslında sadece veganlar için değil, herkes için omega 3 konusu sıkıntılı. Bir araştırmada okumuştum, Amerika nüfusunun %60-65’inin omega 3 eksikliği çektiği tahmin ediliyormuş. O zaman tatlı yerken ise boş boş beyaz şeker almak yerine omega 3 almak şahane olmalı!

Üzerine hazırladığım puding tarifini ise çok sevdiğim bir arkadaşımdan aldım. O kadar pratik ve bir o kadar da lezzetli oldu. Blender içerisine bir adet muz, yarım olgun avokado – ki bu da omega 3 kaynağıdır – , 4 adet hurma , 2 kaşık kakao ve 10 adet çiğ badem atıyorsunuz. Oldu bitti bile 🙂 Üzerine süslemek için hindistan cevizi sütü yapımından kalan posalarımdan kullandım.

Çiğ Beslenme

Şekersiz, raw, glutensiz, vegan ve enfes… Daha ne olsun! Afiyet olsun 🙂

Avokado ve Muzlu Puding Malzemeleri:

  • 1 adet muz
  • 1/2 adet olgun avokado
  • 4 adet hurma
  • 2 yemek kaşığı kakao
  • 10 adet çiğ badem