Bal kabağı soslu makarna

Benim için kış aylarının vazgeçilmez besinlerinden biri olan bal kabağını tatlıdan, çorbaya, soslara kadar çok farklı alanlarda kullanabilirsiniz. Faydaları ise saymakla bitmiyor. İçeriğindeki beta karoten sayesinde kalp hastalıklarında, kötü kolesterolün düşürülmesinde faydalı. Antioksidan özelliği sayesinde dirençli olmasını sağlar, bağışıklığın güçlenmesinde oldukça etkilidir. Demir, potasyum, kalsiyum, fosfor gibi önemli minarelleri, A, C ve E vitaminlarini içeriğinde barındırır. Üstelik tadı da nereye çekerseniz gelir. İster tatlı, ister tuzlu.

Ben de bu sefer bal kabağı soslu makarna yaptım. Hem de çok ucuza! İhtiyacınız olan sadece 6 malzeme ve tabii arzunuza göre kullanmak istediğiniz baharatlar.

Önce soğanı zeytinyağında çevirip rengi değiştikten sonra cherry domatesleri attım, domatesler suyunu çektikten sonra da mantarları. Bir yandan da ayrı bir yerde bal kabaklarını haşladım. İyice yumuşadıktan sonra haşlama suyu ile birlikte blenderdan geçirip çıkan püreyi tuz ve karabiber ile suyunu çeken mantar karışımına ekledim.

 

Daha sonra glutensiz makarnayı – önceden haşlamadan – direkt bu sosa ekledim. Üzerini biraz geçeceği kadar da su ekledim. Böylece hem makarna sosu çeke çeke güzelce pişti hem de haşlamak için ayrıca bir su ziyan etmeme gerek kalmadı.

 

Ortaya çıkan sonuçtan ben çok memnun kaldım. Sadece kalan makarnayı ertesi gün ısıtmak istediğimde biraz zor oldu. Bal kabağı iyice yoğunlaştığı için tekrar o sos kıvamına getirmek için biraz su ekleyerek pişirmek zorunda kaldım. O yüzden bir öğünde yetecek kadar yapmanız daha güzel olabilir. Afiyet olsun! 🙂

Bal kabağı soslu makarna

Bal Kabağı Soslu Makarna Malzemeleri:

  • Soğan
  • Cherry domates
  • Kültür mantarı
  • Bal kabağı
  • Glutensiz makarna
  • Tuz, karabiber, zeytinyağı