Ev Yapımı Nohut Unu ile Glutensiz Beslenme

Ev Yapımı Nohut UnuGlutensiz beslenme hakkında bilincin artmasıyla mutfaklarımızda yerini sağlamlaştıran nohut ununu hazır olarak bulmak çok kolay olmuyor. Doğalsan markasının 500gram nohut unu hem Migros hem Carrefoursa’da satılıyor ancak ben hiçbir zaman bizim eve yakın olan mağazalarında bulamadım. O yüzden de artık kendi nohut unumu kendim yapmaya karar verdim. Üstelik ev yapımı nohut unu maliyet olarak da neredeyse yarısına denk geliyor.

Yapım aşamasında benim tercih ettiğim tarif biraz zahmetli, ama merak etmeyin daha kolay yolları da var. Ben nohut zarından hoşlanmadığım için zahmetli yolu seçtim. Önce 4-5 saat suda beklettiğim nohutların zarlarını soydum. Eliniz alışına kadar başlarda zor ama alıştıktan sonra güzel bir stres atma, meditasyon methodu olabiliyor. Hepsini ayıkladıktan sonra kuruması için fırın tepsisine serip sabaha kadar beklemeye aldım.

Bir gece bekleyen nohutları sabah mikrodalgada 5 dakika kadar ısıttım. Aslında kuruduğunu sandığım nohutlardan çıkan buhar beni benden aldı. Aynı zamanda da o keskin nohut tadını ve kokusunu yumuşatmış oldum.

Ve blender zamanı. Güçlü bir blenderınız yoksa mola vermeyi unutmadan nohutları güzelce çekin. Çektiğiniz nohutları eledikten sonra kalanları tekrar çekin. Bu şekilde hepsi ince un olana kadar devam edin. Ve sonunda içinde talaş var mı endişesi olmayan saf nohut ununuz hazır.

Ev yapımı nohut ununu nerelerde kullanabilirsiniz?

Krep, omlet, ekmek, humus, pizza, muffin, çorba… Tamamen yaratıcılığınıza kalmış. Beyaz un kullandığınız birçok yerde kullanımı denenebilir. Protein, demir, fosfor, potasyum, magnezyum, folik asit ve lif açısından da oldukça zengindir.