Nohut Unu ile Glutensiz Vegan Pizza

Geçen hafta sonu hazırladığım nohut unlarını glutensiz vegan pizza yapımında kullandım. Lezzet olarak başarılı ama pizza hamuru yapımı açısından biraz zorlayıcı oldu diyebilirim.

Öncelikle bütün meziyet hamurun yapışmamasını sağlamak. Ondan sonra zaten dilediğiniz malzemelerle üzerini doldurmak işin kolay tarafı.

Hamur için bir su bardağı nohut ununa yarım paket kabartma tozu, göz kararı tuz, bir çay kaşığı sebzeli çeşni baharatı, bir yemek kaşığı zeytinyağı ekledim ve güzelce karıştırdım. Tam hamur kıvamında olmayacağı için yuvarlak şekil vermek için de kelepçeli kek kalıbı kullandım. Kendim diye demiyorum ama bence çok akıllıca bir fikirdi. 🙂

Yapışma sorununu çözmek için hem yağlı kağıt kullandım hem de yağlı kağıdı yağladım. (Bu kadara gerek var mı demeyin sakın. Öyle bir yapışıyor ki,  bunları yapmazsanız üzülebilirsiniz). Sonra da önceden ısıtılmış fırında hamuru 15 dakika kadar pişirdim. Pişen hamura pizza sosu olarak Rossman’larda satılan “enerBiO” markalı pizza ve makarna sosunu kullandım. Çok beğendim. Oldukça pratikleştiriyor. Ama evde kendinizde yapabilirsiniz.

Sos sürdükten sonra ise üzerine ise en eğlenceli kısım başlıyor. Malzemelerin yerleştirilmesi! Artık canınız ne çekiyorsa glutensiz vegan pizzanızı o malzemelerle donatabilirsiniz. Ben istiridye mantarı, kabak, patlıcan, mısır, soğan, kırmızı biber ve kuşkonmaz kullandım. Bence olmazsa olmazları mısır, mantar ve soğan. Diğer malzemeler keyfe göre değişiklik gösterebilir.

Pişme süresi ise fırının turbo özelliğini açmayı unuttuğum için biraz uzun sürdü. Neden hala pişmedi diye söylenirken fark ettim 🙂 Aferin bana! O yüzden malzemeleri koyduktan sonra en az bir 40 -45 dakika beklemişimdir. Bence siz de fırınınıza göre kontrol ederek ideal bir pişirme süresi yakalayın. Afiyet olsun 🙂

Glutensiz Vegan Pizza Malzemeleri:

  • 1 su bardağı nohut unu
  • 1/2 paket kabartma tozu
  • Tuz
  • 1 çay kaşığı sebzeli çeşni baharatı
  • 1 yemek kaşığı zeytinyağı
  • enerBiO pizza ve makarna sosu
  • Üst malzeme olarak dilediğiniz sebzeler

glutensiz vegan pizza