Vegan Omlet ile Pazar Kahvaltısı

Nohut unu ile geç tanıştım ama aşkımızı dolu dolu yaşıyoruz. Vegan pizza’dan sonra vegan omlet yapımında da kendisiyle harikalar yaratılabileceğini gördüm. Üstelik omletin yapımı çok daha kolay 🙂 ve nohut ununun protein, demir, fosfor, potasyum, magnezyum, folik asit ve lif açısından zengin olması da bonus olarak paketle birlikte geliyor.

Bir kap içerisinde 2/3 su bardağı nohut unu (elimde bu kadar kalmıştı), kırmızı biber, kekik, spirulina*, zerdeçal, karışık sebze çeşnisi ve kabartma tozunu 1/2 su bardağı içme suyu ile karıştırın. İçerisinde az miktar suda beklemiş 1 tatlı kaşığı chia tohumunu  ve 1 yemek kaşığı zeytinyağını ekleyin.

Sizin sevdiğiniz başka baharatlar da varsa onları da ekleyebilirsiniz. Güzelce bulamaç haline geldikten sonra da yapışmaz tavaya biraz zeytinyağı koyarak pişirin. Ben karıştırarak pişirmeyi tercih ettim. Servis için de yanına domates, havuç, salatalık ve zeytinle misler gibi bir pazar kahvaltısı yaptım. Yanında ayrıca ekmek yemeğe hiç gerek yok oldukça doyurucuydu. Afiyet olsun 🙂

*Spirulinayı lütfen dikkatli kullanın. Tadı çok dominanttır, özellikle ilk kez kullanıyorsanız yadırgayabilirsiniz. Az miktarlarda başlamak daha sağlıklı olacaktır. 

Vegan Omlet Malzemeleri

  • 2/3 su bardağı nohut unu
  • Kırmızı biber, kekik, spirulina, zerdeçal, karışık sebze çeşnisi
  • Kabartma tozu
  • 1 tatlı kaşığı chia tohumu
  • Zeytinyağı

vegan omlet