Nicecream: Yeni Nesil Çiğ Beslenme

Her geçen gün çiğ (raw) beslenme konusuna ilgim artıyor. Ama bu şekilde beslenebilmek ilgiden çok bilgi işi, eğer meyve veya sebzelerden neler elde edebileceğinizi bilmiyorsanız da biraz zor görünüyor. Mesela bu konuda öğrendiğimde ufkumu açan ilk bilgi besinleri 40 dereceye kadar ısıl işleme tutabiliyorsunuz.  Ben daha önceden hiç işlem olmaması gerektiğini düşünürdüm. Ulaşmak istediğim nokta bir gün %100 çiğ beslenme modeline geçmek, o güne kadar da olabildiğince besinleri tanımaya çalışıyorum. Yapabileceklerimi gördükçe de daha çok motive oluyorum.

Peki neden çiğ beslenme?

Bu konuda çok fazla görüş var. Benim inandığım görüş her şeyden önce daha sağlıklı oldukları yönünde. Çiğ beslendiğim günlerde gerçekten enerji seviyem oldukça dengeli, şeker tüketme isteğim minimum seviyelerde ve açlık hissiyatım diğer günlere göre daha az. Kendimi daha hafif hissediyorum. Belki birazı placebo etkisidir bilemiyorum. Ne de olsa çiğ beslenme aslında ilk insanların ateş öncesi beslenme şekillerini içeriyor. İnsanın kendini yeniden tanımasını, vücudunu arındırmasını – öze dönüşü – temsil ediyor. Bunun yanı sıra bu ürünlerin karbon emisyon oranları pişmiş besinlere göre çok daha az ve tat olarak da daha lezzetlidir. Üstelik bir de mahalle pazarına çıkıyorsanız hem yerel üreticiyi desteklemiş hem de sıfır çöp (zero waste)  konusunda da elinizden geleni yapmış olursunuz, tabii kendi filenizle çıktığınızı düşünürsek – ki zaten öyle yaptığınıza eminim 🙂

Önemli bir detay: Çiğ sebze, meyve, kuruyemişler ve yağlı tohumların tüketimine dayalı olduğu için eğer kuruyemiş ve yağlı tohumların ucunu kaçırırsanız kilo alma ihtimaliniz çok yüksek 🙁 ama dengeli beslendiğinizde detoks etkisi göreceği için zayıflamanıza yardımcı bile olabilir. Eğer siz de denemek isterseniz lütfen besinleri iyi tanıyın ve mutfağınızı çeşitlendirin; protein, vitamin, mineral dengelerine dikkat edecek şekilde doğru besinleri tercih edin.

Nicecream: Yeni nesil raw, vegan, şekersiz dondurma

Çiğ beslenme başlangıç kiti içerisinde yer alan nicecream, bu yolda ilerleyecekseniz mutlaka bilmeniz gereken bir tarif. Gerçi çiğ beslenmeseniz de yağlı, sağlıksız, navegan ve rafine şeker dolu normal dondurmalar yerine tüketebileceğiniz enfes bir keşif. Üstelik tarifi tek bir cümlede anlatılabilecek kadar kolay!

Önceden buzluğa attığınız dilimli olgun muzlar blender’a atın ve çekin. Oldu bitti. Afiyet olsun!

Dediğim kadar kolaymış değil mi? 🙂

*Diğer çiğ beslenmeye uygun muzlu & avokadolu pudding’e de buradan ulaşabilirsiniz.

 

yeni nesil çiğ beslenme nicecream          yeni nesil çiğ beslenme nicecream