Bütün yaprakları ile kızarmış istiridye mantarı

Çiğ beslenmeye geçince en çok özleyeceğim yemek istiridye mantarı olacak. 🙁 Izgarası ayrı, dürümü ayrı leziz. Protein açısından da zengin olduğunu her mantar yazımda vurguladığım gibi burada da vurgulayacağım. Bknz: “Protein açısından oldukça zengin bir besindir.” Yaprakları büyük ve taze istiridye mantarı gördüğüm yerde kaçırmam. Bence siz de kaçırmayın.

Ortalama her hafta yaptığım için artık işin inceliklerini öğrendim diyebilirim. İstiridye mantarı seçimi daha önce anlatmıştım (taze diri görünümlü ve olabildiğince beyaz renkli). Kızartmalık alacağınız zaman ise ayrıca yaprakların büyük olmasına dikkat etmenizi öneririm. Suyun altında yıkamak yerine ıslak bir bezle silerek temizlemeniz de su emmesine izin vermeyeceği için daha güzel pişmelerini sağlayacaktır.

Pişirme aşamasında ise önce zeytinyağında kırmızı pul biberi ve az karabiberi çevirin, daha sonra yaprakları üst üste gelmeyecek şekilde yerleştirin. Suyunu salıp kızarana kadar her iki tarafı da güzelce pişin. Çıkartmaya yakın da kimyon ekleyin. Artık yanına patlıcan mı közlersiniz, güzel bir maydanoz salatası mı yaparsınız o kadarını bilemiyorum (unutmadan ketçap çok yakışıyor). Ancak istiridye mantarı piştiğinde küçüleceği için yeterince aldığınızdan emin olun. Ben ana yemekte tek kullanacağım zaman kişi başı 200gram (çiğ) alıyorum.

**Eğer yaprakları ızgaralık değilse jülyen jülyen kesip dürüm yapabilirsiniz. O şekilde de şahane oluyor. Dürüm tarifine de buradan ulaşabilirsiniz.

istiridye mantarı

istiridye mantarı faydaları nedir?

Antioksidan özelliği ile kansere karşı savaşır

Antioksidan açısından zengin olması, hücrelerin zarar görmesine ve kanser hastalıklarına neden olan serbest radikallerin etkisinin kırılmasını sağlar.

Kolesterolü dengeler

İçerisinde yer alan levostatin maddesi sayesinde kandaki kolesterol değerlerinin düşmesinde etkilidir.

Kabızlığı önler

Yüksek lif oranı olan istiridye mantarı sindirim sisteminin hızlanmasını sağlar.

Anemiyi engeller

Demir ve folik asit açısından zengin olması sayesinde kansızlık problemi ile savaşı kolaylaştırır.

Antibakteriyeldir

İstiridye mantarı doğal antibiyotik özelliği göstererek bazı bakteri türlerinin gelişimini engeller ve hatta bu gibi zararlı bakterilerin yok olmasını sağlar.

Bağışıklık sistemini güçlendirir

Antibakteriyel ve antioksidan özellikleri ile bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur.

Yüksek tansiyonu düşürür

İstiridye mantarı içerisindeki yüksek potasyum oranı sayesinde tuzun etkisini azaltarak yüksek tansiyon probleminin çözülmesine yardımcı olur. Tabii siz yine de istiridye mantarı yiyorum diye bir yandan da tuza yüklenmeyin 🙂