Yulaf Sütü Tarifi

Yapımı kolay ve ekonomik bir diğer bitkisel süt olan yulaf sütü belki sade içmek için biraz zorlayıcı ama vegan tariflerde kullanmak için birebir! Ekonomik olma konusuna biraz daha değinmek istiyorum: Alpro 1 LT Yulaf Sütü Migroslarda 21.75 TL evde yulaf sütü yapmamızın maliyeti ortalama 1 LT için 3 TL gibi bir şeye denk geliyor. Üstelik doğaya çöp de çıkartmamış oluyoruz. Yani veganlık aklını kullanan için pahalı değil, tam tersi oldukça ucuz.

Yapımı için önce bir bardak yulaf ezmesine bir bardak kaynamış suyu ekleyip 15 – 20 dakika bekleyin. Neredeyse tüm suyu zaten bu süre içerisinde yulaflar çekmiş olacak. Daha sonra da üç bardak daha su ekleyip blenderdan geçirin. Her bitkisel sütte olduğu gibi bunda da en son tülbent yardımı ile süzün ve yulaf sütü hazır! Süzdükten sonra çıkan posayı da atmayın derim. Pudinglerinizde, tatlılarınız da lif kaynağı olarak kullanılabilir. Hiçbir şey bulamıyorsanız en kötü üzerine pekmez döküp biraz meyve kuruyemiş ekleyerek ara öğün olarak tüketin.

Yulaf Sütü Malzemeleri

  • 1 bardak yulaf
  • 4 bardak su

Yulaf Sütü

 

Yulafın lif açısıdan oldukça zengin olduğunu düşünürsek, yulaf sütü de bundan nasibini almış diyebiliriz. Aynı zamanda glukoz üretimini arttırmadan tokluk hissi sağlayarak kan şekeri seviyesini sabitler ve yokluk hissi sağlar. Lif açısından zengin olması kabızlığı önleyerek bağırsağın sağlıklı bir şekilde çalışmasını teşvik eder. Son olarak da uyku kalitesi üzerinde önemli bir etkisi varmış, bunu da ben yeni öğrendim 🙂